Search

Zima v Českém ráji

Hrubá Skála   Ondřej Holas

I v zimě má návštěva Českého ráje své kouzlo. Už jen obyčejná procházka spící přírodou či skalními městy nás dozajista nadchne, neboť nám umožní užít si příjemného klidu v tomto ročním období, kdy je zde méně turistů. Tím však nabídka zajímavých aktivit rozhodně nekončí – najdeme tu i spoustu dalších možností k zábavě, sportování i relaxaci. Tak si pojďme ukázat ty nejzajímavější.

Zima na Starých Hradech se letos nese v duchu čokolády, vína a pohádek. Pro děti je zde připraveno hned několik pohádkových překvapení. I dospělí se mají na co těšit! Z hradních sklepů Staré Hrady připravili bohatou nabídku těch nejlepších vín a vyhlášenou Starohradskou medovinu. Pro všechny je zde pak připravena speciální čokoláda - Drakuláda. V celoročním provozu je také zámek Sychrov. Letošní novinkou pro konec kalendářního roku jsou prohlídky vánočně nazdobeného zámku.

Město Semily leží na úpatí vrchu Kozákov, při soutoku řeky Jizery s Oleškou. Rozkládá se v nádherné oblasti na rozmezí Podhůří Krkonoš a Českého ráje. Za příznivých sněhových podmínek jsou právě na Semilsku udržovány běžecké tratě. Začít můžeme přímo ve městě Semily odkud nás sedmnácti kilometrový běh zavede do údolí řeky Jizery a jejího přítoku Kamenice. Celou cestu zakončíme v obci Plavy, odkud se zpátky můžeme vrátit třeba vlakem.

V Českém ráji nalezneme dokonce i jednu atraktivitu, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Jeskyně mají celoroční provoz a oproti letním frontám není třeba na vstup čekat. Tenhle výlet si ale pořádně předem naplánujme, otevřeno je totiž pouze od pondělí do pátku v časech od 9 do 15 hodin.

Nádherným místem v Českém ráji jsou i Podtrosecká údolí, táhnoucí se severně a severovýchodně v oblouku okolo dominanty Českého ráje, hradu Trosky, na jejichž dně se nachází soustava osmi rybníků. Ta se v zimě stávají skvělou alternativou pro všechny milovníky bruslení v přírodě. Bruslit zde můžeme nejen na jednotlivých rybnících, ale pokud se budeme chtít i projít, lze jízdu po ledu spojit s příjemnou procházkou.

Pro ty, kteří si chtějí odpočinout po zimních radovánkách, jsou v Českém ráji přístupné celoročně, o víkendech nebo při pravidelných kulturních či zábavních akcích i další turistické atraktivity. Jsou to především téměř všechna muzea a galerie, některé z nich mají v zimním období otevřeno alespoň o sobotách a nedělích. Nabízí se možnost návštěvy Galerie Granát s ukázkami výroby šperků z českých granátů, nebo exkurze do některé z kamenářských dílen. Zajet můžeme také do Železného Brodu, města se sklářskou tradicí, kde se nachází Městské muzeum se dvěma stálými expozicemi – sklářskou a národopisnou.

A nezapomeňte s námi objevovat Český ráj i na sociálních sítích, kde nás najdete jako @regionliberec nebo na našich webových stránkách www.liberecky-kraj.cz.

                                                                 

Created 6.12.2022 17:41:46 | read 543x | jakub.wambach
 
load